Ze świata Kraszewskiego. Idee i obrazy

Termin: 24.01.2013
Miejsce: Kraków, ul.Gołębia 16 sala 42

Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Polonistyki UJ oraz Katedra Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu UJ zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej doktorantów (filozofów, historyków sztuki, literaturoznawców) zainteresowanych proponowaną tematyką. Konferencja odbędzie się 24 stycznia 2013 roku na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie.

W 2012 roku minęła dwusetna rocznica urodzin Józefa Ignacego Kraszewskiego. Jest to znakomita okazja, aby kolejny raz przyjrzeć się jego twórczości literackiej, publicystycznej oraz dokonaniom artystycznym. Wszakże Kraszewski to nie tylko powieściopisarz, ale także etnograf, edytor, wydawca materiałów źródłowych, malarz, rysownik, kompozytor, kolekcjoner rysunków, a wreszcie dziennikarz, krytyk sztuki i epistolograf.

Punktem wyjścia dla szczegółowych rozważań może być chociażby rozległa działalność autora Ulany na polu krytyki literackiej i artystycznej (m. in. obszerne studia dotyczące Władysława Syrokomli oraz Ignacego Krasickiego). Istotne będą wątki filozoficzne, zwłaszcza zainteresowanie Heglem, widoczne tak w powieściach Kraszewskiego, jak i w jego rozprawach krytycznych. Warta uwagi pozostaje obfitująca w tę tematykę korespondencja pisarza (ponad 40 000 listów) z wieloma intelektualistami oraz przedstawicielami świata artystycznego. Sztuka Słowian, Kartki z podróży, Obrazy z życia i podróży, Wspomnienia Odessy czy powieść Sfinks, to z kolei dzieła zawierające spostrzeżenia z zakresu historii sztuki.

więcej >>  plakat>>

Fotoreportaż>>

Data opublikowania: 26.01.2013
Osoba publikująca: Janusz Smulski